Jaka maszynę przeciskową wybrać?

Maszynę przeciskową dobieramy w zależności od średnicy wykonywanego przecisku lub/oraz rodzajów i średnic rur, jakie instalujemy. Wartość liczbowa w nazwie maszyny jest jednocześnie jej średnicą, czyli MAX K130S ma średnicę 130 mm. I taką średnicę otworu można wykonać tą maszyną, bez korzystania z dodatkowych akcesoriów.

Do każdej maszyny są dedykowane grupy akcesoriów, zwiększających jej funkcjonalność. Wchodząc w kolejne zakładki podstrony MASZYNY PRZECISKOWE, możemy sprawdzić, jakie instalacje można wykonać  i o jakie akcesoria można uzbroić daną maszynę. 

Maszynę przeciskową można wyposażyć między innymi w poszerzacz, inaczej zwany kalibratorem. Pozwala on na wykonanie przecisku o średnicy znacznie większej, niż średnica samej maszyny. Poniższa tabela ilustruje, jakie średnice przecisku można uzyskać przy pomocy poszczególnych kretów. Należy przyjąć i pamiętać, że ostateczna średnica przecisku, po przejściu kreta, nieco zmaleje, na skutek rozprężenia się gleby, zagęszczonej w wyniku przejścia kreta i zależna jest od rodzaju gleby i stopnia zagęszczenia.

Przy wyborze najodpowiedniejszej maszyny, musimy ocenić, jakie średnice będziemy wykonywali najczęściej. Jeśli dla przykładu, najczęściej będzie to średnica  w okolicach 130 mm, a sporadycznie większe średnice, najbardziej uzasadnionym ekonomicznie będzie wybór MAX K130S wraz z odpowiednim poszerzaczem. Musimy pamiętać, że wykonianie poszerzonego otworu, wiąże się z koniecznością podwójnie wykonanej pracy. To znaczy że najpierw należy wykonać przecisk przy pomocy samego kreta, a potem tym samym torem puścić maszynę uzbrojoną w poszerzacz. To wydłuża nam czas wykonania pracy, ale redukuje koszty, jakie musielibyśmy ponieść, decydując się na zakup większego kreta.
Jeśli natomiast w przyszłości, pojawi się coraz więcej prac związanych z wykonywaniem większych średnic przecisku, zakup większej maszyny staje się ekonomicznie uzasadniony. Większa maszyna pozwoli na szybsze wykonanie (w jednej operacji) przecisku o większej średnicy, których będziemy mieli coraz więcej. Natomiast mniejsza, zakupiona wcześniej K130S, będzie wykorzystywana tylko do mniejszych przecisków.

Podobnie wygląda to przy wyborze maszyny do bezpośredniego wciągania rur PE/PVC. W poniższej tabeli przestawiono typowe średnice rur PE/PVC oraz maszyny dedykowane dla danej średnicy.

Kolorem CZERWONYM oznaczono średnice rur, które można instalować korzystając jedynie z odpowiedniej tulei do wciągania rur, zamontowanej w miejsce standardowej wkrętki.
Kolorem SZARYM oznaczono średnice rur, do których wciągnięcia będziemy potrzebowali nie tylko samej tulei do wciągania lub specjalnej wkrętki holującej, zamontowanej w miejsce standardowej wkrętki, ale także odpowiedniego kalibratora.

Rury PE/PVC o średnicach od 25 do 40 mm można wciągać ręcznie, uprzednio wykonawszy przecisk. Do wciągania takich średnic służy Końcówka do ręcznego wciągania rur.

Krety są urządzeniami przeciskowymi uniwersalnymi. To oznacza, że można przy ich pomocy instalować rury z PE/PVC oraz wbijać rury stalowe. W poniższej tabeli przedstawiono możliwości poszczególnych maszyn w zakresie wbijania rur stalowych.

Jak widać, im większa maszyna, tym większe możliwości. Należy jednak pamiętać, że większe maszyny oznaczają większe trudności z manewrowaniem cięższą maszyną podczas prac. Aby ułatwić sobie realizację przecisku, należy stosować maszynę o rozmiarze dostosowanym do wielkości danej instalacji. Warto też wziąć pod uwagę rodzaj gruntu oraz długość wbijanej rury. W jednym przypadku K130S doskonale sobie poradzi z wbiciem rury o średnicy 323 mm i długości 20 metrów. A w innym miejscu, gdy mamy do czynienia z wyjątkowo trudnymi warunkami gruntowymi, dopiero maszyna większego kalibru, pozwoli na sprawną realizację podobnego zadania. Mniejsza maszyna też upora się z tą instalacją, ale proces wbijania będzie trwał nieco dłużej. Pamiętajmy jednak, że w realizacji jakichkolwiek prac metodą przecisku, najważniejsza jest celność samej maszyny (w przypadku wciągania PE/PVC lub samodzielnego przecisku) oraz właściwe przygotowanie związane z celowaniem i nadaniem kierunku maszynie lub/i wbijanej rurze stalowej.

Poniższa tabela zestawia dane techniczne kretów z naszej oferty

ilustracja

Rosnąca popularność technik bezwykopowych oraz zaostrzające się kryteria wyboru tej metody, jako najbardziej odpowiedniej w coraz większej liczbie przypadków powoduje, że w szybkim tempie wzrasta zapotrzebowanie na bezwykopowe realizacje instalacji. To z kolei oznacza, że maszyna przeciskowa staje się niezbędnym, wręcz standardowym narzędziem coraz większej liczby instalatorów oraz firm budowlanych, tak jak wiertarka udarowa czy szfierka kątowa. Obserwujemy, że coraz więcej firm decyduje się na posiadanie większej ilości kretów o różnych rozmiarach, by skuteczniej i sprawniej realizować poszczególne zlecenia. Przypuszczamy zatem, że uzasadnione ekonomiczne i opłacalne jest inwestowanie w park maszynowy do przecisków, wraz ze wzrostem ilości i wielkości realizowanych instalacji.

 

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl