Maszyny przeciskowe typu kret należą do grupy maszyn pneumatyczno-udarowych. Ze względu na swoje przeznaczenie dzielimy je na dwie główne grupy: krety i młoty. Zasadę działania urządzeń pneumatyczno udarowych w najprostszy sposób można przedstawić następująco: konstrukcję maszyny typu: kret, młot, stanowi korpus ze stali o wysokiej udarności z głowicą, wewnątrz maszyny znajduje się bijak o maksymalnej masie, który napędzany sprężonym powietrzem porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym, uderza w głowicę i przenosi energię kinetyczną na całe urządzenie napędzając kreta. 

 Przecisk kretem prezentujemy na poniższych animacjach:

Do kreta doprowadzane jest sprężone powietrze poprzez wąż zasilający. Powietrze to popycha tłok znajdujący się wewnątrz cylindra (obudowy) kreta. Tłok z impetem uderza w element głowicy kreta nazywany przecinakiem, a jednocześnie powietrze wpływające do maszyny zaczyna pchać tłok w tył kreta, by jego pozycję przygotować do kolejnego uderzenia w przednią część - głowicę. 
Analogicznie wygląda praca kreta do tyłu. Jedyną różnicą jest zmiana położenia elementów sterownika w krecie, poprzez zawór pneumatyczny odpowiedzialny za zmianę kierunku pracy. Przy zmienionym położeniu elementu sterownika, powietrze wpływające do wnętrza kreta, również popycha tłok, jednak do uderzenia tłoka nie dochodzi w miejscu styku z przecinakiem, ale w części tylnej, gdzie umieszczona jest tuleja sterownika. 

W zależności od wielkości maszyny, w ciągu jednej sekundy następuje 4-6 uderzeń tłoka w głowicę. Można zatem łatwo wyliczyć, ile takich cykli (uderzeń) występuje w ciągu całego okresu użytkowania maszyny. Wystarczy przyjąć, że jedno uderzenie powoduje przemieszczenie się liniowe (wzdłuż toru realizowanego przecisku) kreta o 0,5 centymetra (w praktyce zależy to od rodzaju gruntu), a uzyskamy wynik 4000 uderzeń potrzebnych do wykonania przecisku o długości 20 metrów. Wśród naszych Klientów są firmy wykonujące nawet do 100 metrów przecisku dziennie, co daje rocznie 20 km wykonanego przecisku, czyli mamy 4.000.000 uderzeń tłoka. A nasze maszyny pracują u Klientów nawet do 8 lat.


Warto wspomnieć, że tak długie przebiegi możliwe są dzięki zastosowaniu teflonowych prowadzeń i uszczelnień. Te elementy poddawane są zużyciu a ich wymiana, wiąże się z niewielkim kosztem i sprawia, że maszyna przeciskowa po ich wymianie pracuje jak nowa przez kolejny długi okres czasu, bez przecieków powietrza i tym samym bez utraty wydajności. Natomiast krety produkowane w technologii bez wymiennych elementów ślizgowych i uszczelniających, już zdaniem samego producenta *, po 5 km przebiegu wymagają gruntownej regeneracji. Regeneracja zazwyczaj polega na wymianie zużytych stalowych elementów: tłoka lub/i cylindra. Jest to zabieg bardzo kosztowny, są to bowiem dwa najważniejsze i najdroższe elementy maszyny przeciskowej. Ponadto w maszynach bez uszczelnień teflonowych, wraz z rosnącym okresem użytkowania maszyny, mamy do czynienia ze stopniową utratą energii uderzenia, na skutek zwiększających się luzów występujących między elementami współpracującymi, tzn. bijakiem i korpusem. Luzy te powodują przecieki powietrza zasilającego wpływającego do kreta. Bywa, że utrata energii jest mało zauważalna, jeśli kret zasilany jest sprężarką o dużo większej wydajności, niż wydajność pierwotna dla maszyny danego kalibru. W takim wypadku powstałe w wyniku wytarcia się elementów nieszczelności i przecieki/wycieki powietrza, są rekompensowane poprzez wzrost ilości powietrza doprowadzanego do kreta. Dzieje się to jednak kosztem wzrostu obrotów silnika pracującej sprężarki i znacząco wpływa na wzrost zużycia paliwa sprężarki. Praca takim kretem znacznie podnosi koszt realizacji robót przeciskowych.

KRETY MAX to maszyny które samodzielnie przemieszczają się w gruncie na zasadzie wypierania i zagęszczania urobku, wyposażone są w sterownik ze zdalnym, pneumatycznym przesterowaniem; zmiany kierunku pracy „przód-tył” można dokonywać podczas przecisku poprzez zawór sterujący na olejaczu, bez konieczności zatrzymania kreta.

MŁOTY MAX służą do wbijania rur stalowych i innych elementów po odpowiednim dostosowaniu oprzyrządowania. Standardowy zestaw zawiera nasadki do wbijania rur. Niektóre większe krety, mogą również służyć do wbijania rur, są więc maszynami bardzo uniwersalnymi. Do pracy maszynami pneumatyczno-udarowymi niezbędne jest źródło sprężonego powietrza. Zalecane jest stosowanie sprężarek śrubowych. Maksymalne ciśnienie robocze wynosi 7 atm.

* Według informacji otrzymanej od innego producenta maszyn przeciskowych, podczas targów WOD-KAN 2008.

 

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl